Inaugurarea sălii de calculatoare sponsorizate de HeidelbergCement România

01 MARTIE 2019 / BUCUREȘTI / FACULTATEA DE CHIMIE APLICATĂ ȘI ȘTIINȚA MATERIALELOR

Prin implicarea activă a companiei HeidelbergCement România S.A., la Facultatea de Chimie Aplicată şi Ştiinţa Materialelor s-a dotat o sală cu 15 calculatoare noi. Acestea sunt utilizate de studenții înmatriculați anului I, începând cu semestrul al doilea al anului universitar 2018-2019, în cadrul unor discipline prevăzute în planul de învățământ, respectiv "Utilizarea calculatoarelor şi grafică industrială computerizată", "Informatică aplicată".

Prin sponsorizarea cu cele 15 calculatoare, compania HeidelbergCement România S.A. investește în educație. Având la bază o colaborare durabilă cu Facultatea de Chimie Aplicată şi Ştiinţa Materialelor, compania HeidelbergCement România susține pregătirea studenților şi prin programe de tip trainee şi internship, vizite de studii şi stagii de practică.

HeidelbergCement România S.A. este membră a grupului german HeidelbergCement AG, lider mondial pe piața de agregate și un important jucător în domeniul cimentului, betonului și al altor activități conexe, ceea ce îl poziționează printre cei mai mari producători de materiale de construcții din lume. Grupul are aproximativ 63.000 de angajați în peste 3.000 de locuri de producție din circa 60 de țări din întreaga lume.

HeidelbergCement România SA este unul dintre cei mai importanți producători de ciment, betoane și agregate de pe piața românească. Compania a luat naștere în anul 2015, prin fuziunea Carpatcement Holding S.A., Carpat Beton S.R.L. și Carpat Agregate S.A., companii care au fost înființate între 1998 și 2004 ca parte a investițiilor realizate în România de către grupul HeidelbergCement, care însumează peste 520 de milioane de euro.

Facultatea de Chimie Aplicată şi Ştiinţa Materialelor adresează mulțumiri speciale companiei HeidelbergCement România S.A. pentru sponsorizarea efectuată.

GALERIE FOTO