Știri generale - ARHIVĂ 2022

25 noiembrie 2022 / ȘTIRI GENERALE
In data de 9 decembrie, intre orele 12:00 - 14:00, se va desfasura, in amfiteatrul L022 din localul "Polizu", workshop-ul "Efectele poluării asupra sănătății - Campanie de monitorizare a dioxidului de azot din București".

23 septembrie 2022 / ȘTIRI GENERALE
Pe data de 26 septembrie are loc sesiunea de admitere la programele de studii de masterat la Facultatea de Inginerie Chimică şi Biotehnologii. Programul sesiunii este disponibil aici.

14 septembrie 2022 / ȘTIRI GENERALE
In perioada 16-19 septembrie are loc sesiunea de admitere la programele de studii de masterat la Facultatea de Inginerie Chimică şi Biotehnologii. Programul sesiunii este disponibil aici.

CDWaste-ManageVET

19 iulie 2022 / ȘTIRI GENERALE
CDWaste-ManageVET este un proiect cofinanțat de programul Erasmus+ al UE în cadrul Acțiunii-cheie 2: Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici, sprijinirea parteneriatelor strategice pentru educația și formarea profesională.

Parteneriatul CDWaste-Manage-VET implică 7 parteneri provenind din 6 țări ale UE, reprezentând sectorul public și privat, în domeniile dezvoltării și formării durabile.

În cadrul proiectului fost creat un program pilot de instruire online pentru nivelul european EQF 5, privind gestionarea deșeurilor din construcții (https://cdwm-vet.upb.ro/login/index.php).

Mai multe informații sunt disponibile aici.

12 iulie 2022 / ȘTIRI GENERALE
In perioada 13-15 iulie are loc sesiunea de admitere la programele de studii de masterat la Facultatea de Inginerie Chimică şi Biotehnologii. Programul sesiunii este disponibil aici.

Festivitatea de absolvire 2022

08 iulie 2022 / ȘTIRI GENERALE
Festivitatea de absolvire a promoției 2022 a Facultății de Inginerie Chimică și Biotehnologii va avea loc pe data de 14 iulie 2022, la ora 14:00, în Aula UPB.

CEFIC re-creează o fotografie emblematică

01 iunie 2022 / ȘTIRI GENERALE
34 dintre cei mai buni profesori de chimie din Europa, inclusiv doi laureați ai Premiului Nobel, precum și 21 de doctoranzi din toată Uniunea Europeană, s-au reunit pe 30 mai la Brussels Metropole Hotel pentru a re-crea imaginea emblematică realizată în 1927 în timpul Conferinței internaționale Solvay despre electroni și fotoni. Această fotografie de renume mondial prezenta vârful elitei științifice din acea vreme, inclusiv pe Marie Skłodowska-Curie și pe Albert Einstein. Întâlnirea de pe data de 30 mai a marcat cea de-a 50-a aniversare a Consiliului European al Industriei Chimice (CEFIC).

Printre cei 21 de doctoranzi care apar în aceasta fotografie se află și Robert TINCU, unul dintre absolvenții facultății noastre.

Mai multe informatii sunt disponibile în aici.

25 mai 2022 / ȘTIRI GENERALE
Facultatea de Inginerie Chimica si Biotehnologii organizează in data de 27 mai, ora 12:00, un eveniment de tip workshop la care participa companii de renume din Romania, din domeniile protectiei mediului si dezvoltarii durabile, in căutare de studenti si viitori absolventi. Evenimentul se adreseaza atat studentilor cat si cadrelor didactice si se desfasoara online pe platforma Microsoft Teams.

10 mai 2022 / ȘTIRI GENERALE
In perioada 11-12 mai are loc sesiunea de admitere anticipata la programele de studii de masterat la Facultatea de Inginerie Chimică şi Biotehnologii. Programul sesiunii este disponibil aici.

14 aprilie 2022 / ȘTIRI GENERALE
Facultatea de Inginerie Chimica si Biotehnologii organizează in data de 15 aprilie, ora 12:00, un eveniment de tip workshop la care participa companii de renume din Romania, din domeniile produse farmaceutice, cosmetice si produse alimentare, in căutare de studenti si viitori absolventi. Evenimentul se adreseaza atat studentilor cat si cadrelor didactice si se desfasoara online pe platforma Microsoft Teams.

POLIFEST 2022

05 aprilie 2022 / ȘTIRI GENERALE
In perioada 7-9 aprilie 2022, Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti organizeaza festivalul educational POLIFEST 2022. Mai multe detalii sunt disponibile aici.

23 martie 2022 / ȘTIRI GENERALE
Facultatea de Inginerie Chimica si Biotehnologii organizează in data de 25 martie, ora 12:00, un eveniment de tip workshop la care participa 8 companii de renume din Romania in căutare de studenti si viitori absolventi. Evenimentul se adreseaza atat studentilor cat si cadrelor didactice si se desfasoara online pe platforma Microsoft Teams.

Programul evenimentului este disponibil aici.

Campanie de colectare dedicată victimelor războiului din Ucraina!

04 martie 2022 / ȘTIRI GENERALE
Comunitatea Universității POLITEHNICA din București a inițiat o campanie de colectare dedicată victimelor războiului din Ucraina!

LINK-URI UTILE
pagina web a campaniei