Bucharest Science Festival

29 SEPTEMBRIE 2017 / BUCUREȘTI / FACULTATEA DE CHIMIE APLICATĂ ȘI ȘTIINȚA MATERIALELOR

Facultatea de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor a participat la eveniment prin urmatoarele actiuni:
- organizarea de ateliere Kid's Lab, in care copiii au descoperit prin experimente realizare chiar de ei, cat de multa vitamina C se gaseste in diferite fructe si/sau in sucuri imbuteliate; au aflat notiuni de baza legate de alimentatia corecta;
- vizite in cadrul Centrului National de Cercetari Stiintifice pentru Siguranta Alimentara (CNpSA).

Evenimentul s-a bucurat de un real interes din partea participantilor.

Vineri, 29 septembrie 2017 au participat in cadrul Kid's Lab, cu mult entuziasm, peste 100 de copii cu varste cuprinse intre 5 si 14 ani, iar sambata circa 90 de copii. Acestia au experimentat in conditii de siguranta sub atenta supraveghere a unui grup 15 de studenti care i-au calauzit ori de cate ori a fost nevoie pe parcursul experimentelor. Activitatea a fost coordonata de S.L. dr. ing. Cristina Todasca.

GALERIE FOTO