DOCTORANZI

INGINERIE CHIMICĂ

INGINERIE CHIMICĂ

2023

Laura-Elena ANDREI

TEMĂ: Development of a lab on solution for detection of gut
CONDUCĂTOR: Ciprian ILIESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cosmin-Ion ANECHITEI

TEMĂ: Influența unor factori compoziționali și de procesare asupra proprietăților și durabilității unor betoane
CONDUCĂTOR: Alina Ioana BĂDĂNOIU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Viviana-Georgia ANGHEL

TEMĂ: Noi bioformulări pe bază de chitosan extras din deșeurile marine cu aplicații biologice
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria-Cristina BOCIOAGĂ

TEMĂ: Materiale compozite pe bază de aerogel
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Geanina-Andreea BUŞCĂ

TEMĂ: Substituenți osoși obținuți din materiale naturale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra-Iuliana COMAN (TANASE)

TEMĂ: Valorificarea complexă prin gazeificare a deșeurilor agricole animale și vegetale
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Florenta Daniela CONSTANTINOV

TEMĂ: Metode neconventionale de depoluare a apelor cu micropoluanti din efluentii de statiile de epurare a apelor uzate
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Derniza-Elena COZORICI

TEMĂ: Biomateriale printate 3D pentru aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihai-Viorel DIONISIE (DIONISIE-MITCHELL)

TEMĂ: Genotiparea cancerului colorectal folosind extracte de ADN tumoral circulant din biopsii lichide
CONDUCĂTOR: Ciprian ILIESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana-Diana DUMITRACHE

TEMĂ: Materiale biopolimerice pentru aplicații biomedicale în ingineria țesuturilor
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniela Elena FLOREA

TEMĂ: Studierea potențialului de fitoremediere al plantelor acvatice cu scopul de a contribui la scădererea concentrațiilor de metale grele din sedimente contaminate
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Denisa-Alexandra FLOREA

denisa.florea[at]upb.ro
TEMĂ: Suprafete antibacteriene bioactive pentru regenerarea tisulara osoasa
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihai FOTU

TEMĂ: Fabricarea de arhitecturi poroase cu aplicații în domeniul medical
CONDUCĂTOR: Cristina BUSUIOC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana Maria FULGHECI

TEMĂ: Utilizarea nanomaterialelor în depoluare
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Viorel GRIGORE

TEMĂ: Studii și cercetări privind creșterea autonomiei de funcționare la autovehiculele hibrid și electrice
CONDUCĂTOR: Dănuț-Ionel VĂIREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Constantin Cosmin GURAN

TEMĂ: Strategii, modele și automatizări în prevenirea, controlul și stingerea incendiilor în incinte industriale din industria chimică
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elvin HOGEA

Roxana-Sânziana JIDVEIAN

TEMĂ: Noi tehnici și materii prime reziduale utilizate pentru sinteza biodiselului
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana Maria MARINESCU

TEMĂ: Scaffold-uri 3D pentru regenerare tisulară osoasă sporită
CONDUCĂTOR: Izabela-Cristina STANCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Bogdan Nicolae MATEESCU

TEMĂ: Nanobiomateriale pentru regenerare/adiție osoasă
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Roxana Doina MEHEDINTEANU (TRUSCA)

TEMĂ: Corelarea microstructurii materialelor micro și nanostructurate cu sinteza lor
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Eliza Gabriela MIHAILA (BRETTFELD)

TEMĂ: Studii privind captarea de CO2 prin procese de absorbție fizico - chimică și biofixarea acestuia cu ajutorul microalgelor
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana-Maria MISCHIE

TEMĂ: Noi materiale compozite și bioactive pentru aplicații în stomatologie și chirurgie maxilo-facială
CONDUCĂTOR: Izabela-Cristina STANCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Lavinia MOCANU

TEMĂ: Valorificarea materiilor prime secundare din industria alimentara pentru obtinerea de alimente functionale
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana Maria Raluca MUŞAT

TEMĂ: Acoperiri bioactive imbunatatite cu agenti antibacterieni cu aplicatii in implantologie
CONDUCĂTOR: Cristina BUSUIOC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Luminita Georgeta NEGOESCU (GHEORGHIU)

TEMĂ: Tratament cu presiune negativă și matrice de micro ace pentru eliberarea transdermică a medicamentelor
CONDUCĂTOR: Ciprian ILIESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Gabriela-Mădălina OPRICĂ

TEMĂ: Dezvoltarea unor materiale bazate pe compusi de origine naturala si nanoceluloza cu proprietati imbunatatite
CONDUCĂTOR: Radu Claudiu FIERĂSCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniel-Costinel PETRE

TEMĂ: Studiu comparativ al biomaterialelor pe baza de acid hialuronic cu accelerarea vindecarii ranilor gingivale
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionuț Alexandru POPA

TEMĂ: Analiza, modelarea si simularea generarii si tratarii compusilor organici volatili pentru procese specifice industriei auto
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georg Peter REHNER

TEMĂ: Nanobiosisteme multifunctionale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana-Sandra SERDARU (DUMITRACHE)

TEMĂ: Noi biomateriale cu continut de faza minerala fosfatica avand potentiale utilizari in medicina regenerativa
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Raluca-Elena ȘTEFAN

TEMĂ: Nanoparticule de oxid de fier pentru aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andre TANGILA KATOMPA WA KANDA

TEMĂ: Nanobiomateriale pentru aplicatii medicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana Maria TURCULEŢ

TEMĂ: Recuperarea unor materii critice prin tehnici sustenabile
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra VARABIEV

TEMĂ: Tehnici avansate de reciclare a materialelor compozite
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Adriana ZAINEA

TEMĂ: Conceptul terapiilor energizante fondat pe cipul de prostată pentru tratamentul cancerului de prostată
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2022

Raluca-Sanda AELENII (KOMARTIN)

TEMĂ: Valorificarea de materii prime regenerabile pentru obținerea de materiale performante
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Carol Andrei BIRISIU

TEMĂ: Interfețe membranale micro și nanostructurate
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Erika BLÂNZEANU

TEMĂ: Materiale polimerice pentru aplicații biomedicale în ingineria tisulară
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Teodora BOGDAN

TEMĂ: Biomateriale utilizate în regenerarea țesuturilor dentare
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cezara Marina BOLOCAN

TEMĂ: Sisteme de nanoparticule pentru aplicații medicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Feth Eddine BOUKHEMACHA

TEMĂ: Sisteme de eliberare a medicamentelor
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana Manuela BUTNARU

TEMĂ: Micro și nanomateriale pentru energetică
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ștefania CHIRIAC

TEMĂ: Biomateriale ceramice unitare și compozite pentru reconstrucție de țesut dur
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria CIUCĂ

TEMĂ: Sisteme de nanoparticule cu aplicații medicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sorin Viorel DOLANA

TEMĂ: Compozite poliuretanice
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana-Maria DRĂGHICI-POPA

TEMĂ: Valorificarea extractelor vegetale din materii prime autohtone pentru obținerea de produse cu caracter antioxidant
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Erdin FEIZULA

TEMĂ: Modelarea si investigarea experimentala a difuziei si dispersiei unor specii reactive in medii solide permeabile la apa
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristian-Valentin FIERU

TEMĂ: Modalități de stabilire a calității în sistemele alimentare
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ciprian-Victor FLOREA

TEMĂ: Dezvoltarea și caracterizarea unor electrozi modificați pentru platforme senzoristice avansate
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandru-George GHEBOIANU

TEMĂ: Senzori electrochimici fiabili pentru analiza metalelor grele în monitorizarea apei
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mirela-Nicoleta GHIOCA

TEMĂ: Platforma microfluidică pentru sinteza de nanoparticule cu efect antimicrobian
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Cătălina IANCU

TEMĂ: Sisteme de eliberare a genelor pentru aplicații îningineria tisulara
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andrei ILIE

TEMĂ: Dispozitiv de tip
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra-Cornelia-Elena-Luminița ION

TEMĂ: Biomateriale cu conținut de P2O5 utilizate în medicina regenerativă
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Simona IONIȚĂ

TEMĂ: Dezvoltarea de noi nanoplatforme pentru terapia anticancer
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Erhan IONUZ

TEMĂ: Caracterizarea unor materiale de interes cu aplicații în iradieri tehnologice, mediu, sănătate și fizică nucleară
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Viorel Traian LASCU

TEMĂ: Compuși cu proprietăți magnetice - Aplicații
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Isabela LAZAR

TEMĂ: Materiale inteligente pentru regenerare tisulară
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Geani-Teodor MAN

TEMĂ: Membrane si procese de membrane pentru tratarea apei in zone izolate
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Florenta MIHAI

TEMĂ: Influența substanțelor de contrast utilizate în imagistica medicală asupra organismului uman
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Luiza MÎRŢ

TEMĂ: Biomateriale - Biosticlă
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sebastian MURARU

TEMĂ: Investigații asupra nanomaterialelor carbonice, cuplând perspective provenite din chimia computațională cu algoritmi inspirați din industria jocurilor de calculator
CONDUCĂTOR: Mariana IONIȚĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Gabriel MUSETESCU

TEMĂ: Nanobiomateriale pentru aplicații stomatologice
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mădălina-Cristina NICOLAE

TEMĂ: Materiale biopolimerice obținute prin bioprintare 3D cu aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra Ana Maria NICULAE (PARASCHIV)

TEMĂ: Aplicațiile membranelor în determinarea poluanților din aeroslii urbani
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Anamaria NICULESCU (ILIE)

TEMĂ: Investigarea experimentală și modelarea controlului cu biocîrbuneți superabsorbanți a impermiabilizării solului și a adsobției de gaze caracteristică acestuia
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ofelia PALADE (SIMA)

TEMĂ: Plasticele biodegradabile - o soluție potențială la poluarea cu ambalaje grifis
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionela-Cristina PETCU

TEMĂ: Utilizarea Câmpului Magnetic în Aplicații Medicale
CONDUCĂTOR: Cristina BUSUIOC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Victor PETEU

TEMĂ: LAB-ON-A-CHIP Nanomateriale sintetizate în tratamentul cancerului
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela Alexandra PIRLEA (PIRLEA BOLDEA)

TEMĂ: Solutii inovative pentru reconstructie si regenerare dentara si osoasa
CONDUCĂTOR: Mariana IONIȚĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ica-Iolanda-Rodica POPA

TEMĂ: Strategii legislative privind deseurile chimice periculoase rezultate din industria automobilelor electrice și turbinelor eoliene, precum și a impactului poluării determinate de acestea
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Tudor Constantin POPESCU

TEMĂ: Materiale nanostructurate cu aplicații speciale
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sofia-Luminiţa POPESCU (STOICA)

TEMĂ: Tehnici și metode cu membrane hibride pentru tratarea apelor
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Bogdan PURCĂREANU

TEMĂ: Materiale compozite mezoporoase pentru aplicații de eliberare lentă a compușilor bioativi
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria-Eliza PUSCASU

TEMĂ: Dezvoltarea și Optimizarea unor Scaffolduri Compozite cu Aplicații în Ingineria Tisulară
CONDUCĂTOR: Cristina BUSUIOC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandru RIZOIU

TEMĂ: Studiul și dezvoltarea celulelor de Na-ion, fără anod, pe bază de surse organice de sacrificiu de Na.
CONDUCĂTOR: Dănuț-Ionel VĂIREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Iulia ROŞCA

TEMĂ: Materiale anorganice poroase utilizate ca matrici pentru substanțe cu activitate antimicrobiană
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Anca-Elena ŢĂIN (ANASTASIU)

TEMĂ: Evaluarea ciclului de viață al produselor textile echipamentelor individuale de protecție în scopul tranziției către economia circulară și implementarea unor tehnologii eco-inovative de reciclare a deșeurilor provenite din acest sector
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana-Floriana TĂLĂU

TEMĂ: Ignifugare
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgian-Alin TOADER

TEMĂ: Sisteme pe bază de grafenă pentru determinarea potențialului osteogenic al celulelor stem în medicina regenerativă
CONDUCĂTOR: Mariana IONIȚĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela UDRESCU (CILTEA-UDRESCU)

TEMĂ: Materiale compozite biopolimerice
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Catalina-Diana USURELU

TEMĂ: Noi materiale pe baza de nanoceluloza
CONDUCĂTOR: Mircea TEODORESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana Irina VIZITIU

TEMĂ: Caracterizarea și valorificarea deșeurilor vinicole
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Robert Cristian VLAS

TEMĂ: Sinteza de nanomateriale cu efect antimicrobian
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2021

Ioan Teodor BĂJEU

Daniela BĂLAŞA (MATEI)

TEMĂ: Biomateriale cu aplicații medicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Bianca BOARCA

TEMĂ: Microfluidicele în știința materialelor
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Adriana Elena BRATU

adriana_elena.bratu[at]upb.ro
TEMĂ: Sisteme pe bază de hidrogeluri pentru eliberare controlată de antidoturi și substanțe
CONDUCĂTOR: Izabela-Cristina STANCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Carmen-Alina CĂLIN

TEMĂ: Nanobiomateriale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra CONSTANTINESCU

TEMĂ: Senzori electrochimici (ECSPR) pentru detecția celulelor canceroase și a compușilor bioactivi asociați
CONDUCĂTOR: Cristian PÎRVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihai George CRISTEA

TEMĂ: Stocarea hidrogenului
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Lucica CULCEA

TEMĂ: Dispozitive inovatoare de stocare și conversie a energiei de tip hibrid supercapacitor/baterie
CONDUCĂTOR: Mariana IONIȚĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana-Cristina DOBRIŢA

TEMĂ: Biomateriale silicatice utilizate în ingineria tisulară
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laura-Nicoleta DRAGOMIR

TEMĂ: Biomateriale pe bază de fosfați de calciu pentru regenerare de țesut dur
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laurenţiu-Cătălin DUDUIANU

TEMĂ: Caracterizarea materialului vegetal prin metabolomică RMN
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laura-Elena ENACHE

TEMĂ: Materiale cu raspuns celular bazate pe chitosan, chitina si oligoimeri pentru diverse aplicatii
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Oana-Iulia ENACHE

TEMĂ: Studii fizico – chimice si dezvoltare de senzori electrochimici pentru analiza extractelor vegetale cu aplicatii dermatocosmetice
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Denisa Ionela ENE

TEMĂ: Biomateriale cu aplicații în biomedicină
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandru-Bogdan FĂRCUŢĂ

TEMĂ: Simulări computaționale multiscală pentru depășirea limitelor cunoașterii ăn domeniul medical
CONDUCĂTOR: Mariana IONIȚĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana Georgiana FILIP

TEMĂ: Nanobiomateriale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mircea Leontin GAVRILA

TEMĂ: Modelarea și simularea procesului de obținere a berii
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Beatrice GIRBACIU

TEMĂ: Biomateriale nanostructurate
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea Mihaela GRĂMADĂ (PINTILIE)

TEMĂ: Nanomateriale cu efect terapeutic
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cornel Viorel ILIESCU

TEMĂ: Optimizarea propcesului de epurare a apelor reziduale
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ali ISMAIL

TEMĂ: Nanobiomateriale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sorina-Alexandra LEAU

sorina.leau@stud.fim.upb.ro[at]upb.ro
TEMĂ: SENZORI ELECTROCHIMICI CU APLICAŢII ÎN ANALIZE DE COMPUŞI BIOLOGIC ACTIVI
CONDUCĂTOR: Stelian LUPU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana Lavinia LIXANDRU (MATEI)

TEMĂ: Bioimpregnări cu retinoizi pe pe microsfere vitroase pentru aplicații dermatologice
CONDUCĂTOR: Bogdan Alexandru SAVA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena LUPŞA (RISTEA)

TEMĂ: Studiul poluării apelor din regiunea Deltei Dunării
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Miruna Maria MACOVEI

TEMĂ: Corelații statistice privind calitatea țițeiurilor din import
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Catalin MANEA

TEMĂ: Studii complexe privind elaborarea de noi metode de detectie a poluantilor din mediu.
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Adina MATEESCU

Doina Antonia MERCAN

TEMĂ: Nanomateriale utilizate în terapia anti-infecțioasă
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Oana Camelia MIC (URDĂ)

TEMĂ: Studii și cercetări privind utilizarea metodelor electrochimice în farmacologie
CONDUCĂTOR: Dănuț-Ionel VĂIREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Larisa Madalina MUSTATA

TEMĂ: Nanoparticule magnetice ca sisteme de eliberare a medicamentelor
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana-Roxana NEACSU

TEMĂ: Materiale pe baza de chitosan extras din diverse deseuri marine cu aplicatii in agricultura si acvacultura
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Iulia NEBLEA

elena.iulia.neblea[at]upb.ro
TEMĂ: Noi structuri de micro si nanogeluri pe baza de polimeri naturali si biocompatibili
CONDUCĂTOR: Mircea TEODORESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Adelina Gabriela NICULESCU

TEMĂ: Sinteza nanomaterialelor prin metode microfluidice
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andra-Mihaela ONAŞ

TEMĂ: Materiale polimerice cu aplicații în bioinginerie
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Angelica OPREA (STOICA)

TEMĂ: Materiale fotocatalitice pe bază de oxizi
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laura Elisabeta PETRAS

TEMĂ: Monitorizarea microrafinarii a combustibililor și valorificarea acesteia prin modelare
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Eduard Ionut PISCANU

TEMĂ: Membrane pentru decontaminare de mediu
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria Leila POPA

TEMĂ: Dispozitive microfluidice pentru sinteza nanomaterialelor
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Graţiela Elena POPESCU

TEMĂ: Uscarea plantelor medicinale și valorificarea compușilor activi ai acestora
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Manuela Daniela PREDA

TEMĂ: Suprafete nanostructurate cu aplicații în terapia antiinfecțioase
CONDUCĂTOR: Alexandru Mihai GRUMEZESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marian RAȘCOV

TEMĂ: Nanobiomateriale pentru obținerea substanțelor toxice
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laura RENEA (CERNENCU)

TEMĂ: Metodologie de elaborare a modelelor cinetice complexe, structurate pe mai multe niveluri de detaliere (hibride), folosite in calcule de inginerie (bio)chimica privind optimizarea unor reactoare industriale biochimice sau biologice
CONDUCĂTOR: Gheorghe MARIA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Claudiu Narcis SPINU

TEMĂ: Studii de cercetare complexe privind acumularea metalelor grele in apa, sol si plante
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena-Liliana STANCU

TEMĂ: Monitorizarea, evaluarea și controlul calității apei
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mark SZEPESI

TEMĂ: Proiectarea, optimizarea și automatizarea proceselor chimice
CONDUCĂTOR: Costin Sorin BÎLDEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Paul Adrian TARABUTA

TEMĂ: Materiale cu aplicații medicale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Vlad Marian TÂRPĂ

TEMĂ: COMPUSI CHINOIDALI ZWTTERIONICI IN STARE FUNDAMENTALA - INSTRUMENT MOLECULAR PENTRU STIINTA
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionela-Daniela TOMA

TEMĂ: Dezvoltarea de noi secvențe de fertilizare pentru creșterea calitativă și cantitativă a producției unor genotipuri de viță-de-vie, în contextul schimbarilor climatice actuale ale arealului viticol Ștefănești – Argeș
CONDUCĂTOR: Radu Claudiu FIERĂSCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laura-Elena TRUSCA

TEMĂ: Studii și cercetări privind optimizarea metodelor de analiză a apei din bazinul Oltului inferior
CONDUCĂTOR: Dănuț-Ionel VĂIREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Mihaela VĂDUREANU

TEMĂ: Materiale biocompozite
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Dan Adrian VASILE

TEMĂ: Materiale nanostructurate cu aplicatii in depoluare
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Dan Alexandru VASILIU

TEMĂ: Hidrodinamica și transfer de masă la utilizarea contactorului cu elemente rotative în bioprocese
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2020

Geanina-Silviana BANU

TEMĂ: Produse naturale cu aplicații speciale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Faik BOLAT

TEMĂ: Materiale compozite pe baza de celuloza pentru industria de ambalaje alimentare
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Roxana Ioana BRAZDIȘ

TEMĂ: Materiale nanostructurate cu eficiență înaltă pentru decontaminarea apelor încărcate cu poluanți periculoși
CONDUCĂTOR: Radu Claudiu FIERĂSCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana Ioana BULIGA

TEMĂ: Materiale colorate cu absorbanță și emisie controlată
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Iulia-Maria CANIOLA

TEMĂ: Diagnosticarea si conservarea obiectelor de patrimoniu din pergament
CONDUCĂTOR: Nicoleta BADEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina CHIRCOV (UNCU)

cristina.chircov[at]upb.ro
TEMĂ: Optimizarea Metodelor de Sinteză a Nanoparticulelor pentru Sisteme cu Eliberare Controlată de Medicamente
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sebastian George CIOBANU

TEMĂ: Compozite metal - oxid nano structurate
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Nicoleta Florentina CIRSTEA

TEMĂ: Valorificarea deseurilor de sticla la obtinerea de materiale pentru protectia pasiva impotriva incendiilor
CONDUCĂTOR: Alina Ioana BĂDĂNOIU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana-Lorena CIURLICĂ (NEAGU)

TEMĂ: Obținerea de senzori biometrici pe bază de polimeri imprentați molecular
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Robert Sebastian DEMEŞCO

TEMĂ: Utilaje cu geometrie variabila
CONDUCĂTOR: Costin Sorin BÎLDEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Jeryo DHULFIQAR ALI

Marius Cristian DINU

TEMĂ: Materiale pe bază de ipsos pentru diverse aplicații
CONDUCĂTOR: Alina Ioana BĂDĂNOIU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mădălina Mariana DRUG

TEMĂ: Fenomene de transfer în procesul de uscare a produselor alimentare
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Kadir DUMAN

TEMĂ: Materiale compozite pe baza de poliuree
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Corina Dana DUMITRU

TEMĂ: Biomateriale pe bază de produse apicole pentru regenerarea țestului dermic
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marinela-Victoria DUMITRU

TEMĂ: Valorificarea chitosanului din surse marine pentru obținerea de agenți de tratare a apelor
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Silvia Corina DUMITRU

TEMĂ: Tehnici membranare de epurare a apelor reziduale industriale
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Toma FISTOS

TEMĂ: Nanomateriale anorganice cu aplicații practice în conservarea patrimoniului cultural
CONDUCĂTOR: Radu Claudiu FIERĂSCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniela Alina IONIŢĂ

TEMĂ: Materiale ultraporoase pentru ingineria tisulară
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana-Cornelia ISPAS

TEMĂ: Extracția coloranților naturali și a principiilor active din plante medicinale în vederea studierii efectului antibacterian în urma depunerii pe materiale textile
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Lidia LICU

TEMĂ: Modelarea matematică și simularea proceselor de adsorbție pe membrane 3D
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniell Florian LINCU

TEMĂ: Studiul unor fenomene de nanoconstrângere în matrici mezoporoase anorganice
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Raluca MANEA

TEMĂ: Protecția UV oferită de coloranții naturali utilizați în vopsirea articolelor textile
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maxim MAXIMOV

TEMĂ: Acoperiri cu aplicații speciale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria MEMECICĂ

TEMĂ: ARHITECTURI BIOPOLIMERE FUNCTIONALIZATE PE BAZA DE CHITOSAN DIN SURSE NEEXPLOATATE
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Antonio David MIHAI

TEMĂ: Nanoparticule de magnetită cu aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea MIRON

TEMĂ: Polimeri biosursați cu proprietăți dirijate
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cornelia-Elena MUSINA

TEMĂ: Electrozi modificati pentru aplicatii analitice
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mădălina-Ioana NECOLAU

TEMĂ: Materiale compozite cu matrici polimerice
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina Luciana NEGREA

TEMĂ: Tehnici neconvenționale utilizate în obținerea suplimentelor alimentare
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Carmen-Valentina NICOLAE

TEMĂ: Grefe osoase
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Dumitru PAȘCU

TEMĂ: Metode de eliminare a disconfortului olfactiv generat de activitățile de producție industriale
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Teodor Iulian PAVEL

TEMĂ: Bionanoparticule pentru tratarea cancerului
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Gabriela PETRISOR

gabriela.petrisor[at]upb.ro
TEMĂ: Sisteme cu eliberare controlată
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreia PÎRŢAC (PAŞCU)

TEMĂ: Determinarea factorilor de disconfort olfactiv la coprocesarea și coincinerarea deșeurilor combustibile în industria cimentului
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Grigore PŞENOVSCHI

TEMĂ: Obținerea de biogaz din biomasă
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina RĂCOARE

TEMĂ: Contribuții la optimizarea structurală a pieselor realizate din materiale compozite în condiții agresive de mediu
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Ruxandra RADU

TEMĂ: Sisteme pentru eliberarea controlata de medicamente pe baza de membrane din polimeri bioresorbabili.
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Denisa-Maria RĂDULESCU

TEMĂ: Dezvoltarea de scaffold -uri în ingineria tisulară
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana-Elena RĂDULESCU

TEMĂ: Acoperiri de suprafață pentru modularea biofilmului bacterian
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ştefania-Alexandra RUGEANU

TEMĂ: Oleogeluri formulate din uleiuri vegetale cu profil de acizi grași biologic activi și alte coponente biologic active încărcate cu extracte naturale și uleiuri eterice
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

George Valentin SAFTOIU

valentin.saftoiu[at]upb.ro
TEMĂ: CONTRIBUȚII LA OPTIMIZAREA STRUCTURALĂ A PIESELOR REALIZATE DIN MATERIALE COMPOZITE ÎN CONDIȚII AGRESIVE DE MEDIU
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionut-Madalin SIMION

TEMĂ: Procese de baro–membrană în tehnologii alimentare
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andra Maria SÎRMON

TEMĂ: Fosforul negru în ingineria tisulară
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Mirabela SOARE

TEMĂ: Multifuncționalitate în sisteme perovskitice feroice
CONDUCĂTOR: Adelina Carmen IANCULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Suzana-Ioana STĂNCESCU

TEMĂ: Valorificarea deșeurilor agro - industriale prin piroliză
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Raluca Diana STOICA

TEMĂ: Sisteme biomedicale bazate pe nanoparticule
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sorina Mihaela TEIUSANU

TEMĂ: Procese de transfer și transformare în controlul emisiilor poluante din industria cimentului
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Robert TINCU

TEMĂ: Sisteme inovatoare de distributie pe bază de nanostructuri lipidice bioactive pentru îmbunătățirea funcționalității produselor alimentare
CONDUCĂTOR: Ioana LĂCĂTUȘU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Justinian Andrei TOMESCU

TEMĂ: Valorificarea reziduurilor de plante medicinale rezultate în urma poceselor de extracție prin folosirea acestora ca substrat propriu
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Darina TUDOSIE

TEMĂ: Substanțe naturale biologic active
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Denisa Georgiana TUREAC

TEMĂ: Separarea şi purificarea compuşilor de interes biologic cu membrane polimerice
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Nicoleta VITAN

TEMĂ: Dezvoltrea unor nanostructuri oxidice pentru detecția gazelor toxice din procesele tehnologice cu microunde
CONDUCĂTOR: Adelina Carmen IANCULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alina Florentina VLADU

TEMĂ: Biomateriale pentru diagnoză și tratament
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Irina Gabriela VOINEA

TEMĂ: SINTEZA ȘI UTILIZAREA COMPUȘILOR CU ACTIVITATE BIOLOGICĂ
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Jasmine ZAHARIA

TEMĂ: Tehnici neconvenționale pentru obâinerea de hidrogeluri
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria Elena ZARIF

TEMĂ: Metodă cu plasmă pentru îmbunătățirea fluorurării smalțului dentar și modularea biofilmului plăcii dentare
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2019

Anil ABDURAMAN

TEMĂ: Valorificarea unor compuși în industria vini-viticolă
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andrada-Elena ALECU

andrada_elena.alecu@stud.chimie.upb.ro[at]upb.ro
TEMĂ: Materiale Nanostructurate cu Aplicatii Biomedicale
CONDUCĂTOR: Cristina BUSUIOC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Albo Urbi AMMAR ALI HUSSEIN

TEMĂ: Materiale dentare
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Iulia-Maria BARCAN

TEMĂ: Sisteme monostructurate pentru eliberarea controlată de principii active
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionela-Daniela BELALĂ

TEMĂ: Nanotransportori lipidici cu aplicatii biomedicale
CONDUCĂTOR: Nicoleta BADEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra Cătălina BÎRCĂ

TEMĂ: Biomateriale cu efecte terapeutice
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena-Ramona BÎSCU

TEMĂ: Sisiteme hibride pe bază de polimeri pentru eliberare controlată
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marius Gabriel BONTAŞ

TEMĂ: Procedee de pretratament - Biomasă
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alina-Giorgiana BROTEA

alina.brotea[at]upb.ro
TEMĂ: Studii fizico-chimice pentru caracterizarea liganzilor si electrozilor modificati pe baza de azulene
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mădălina BUCOS (AXINIE)

TEMĂ: Sisteme cu eliberare controlată cu aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Teodora Andreea BUNDĂ

TEMĂ: Geluri biocompatibile
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra Cristina BURDUŞEL

TEMĂ: Nanobiocompozite
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Madalina CALARASU (OPREA)

TEMĂ: Materiale polimerice pentru aplicații în hemodializa și osteointegrare
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Alina CHITICARU

ghfghf[at]upb.ro
TEMĂ: Nanomateriale pe bază de grafenă pentru aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Mariana IONIȚĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Iulian Cosmin CODREA

TEMĂ: Biomateriale in regenerarea osoasa
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihail-Dorin DRAGNE

TEMĂ: Contribuții privind reciclabilitatea unor materiale polimerice regenerabile obținute prin compondare în topitură
CONDUCĂTOR: Doina DIMONIE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Liviu DUDAŞ

TEMĂ: Materiale anorganice cu proprietăți luminiscente
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Anca Iuliana DUMITRU

TEMĂ: Obtinerea unor noi materiale adsorbante pentru depoluarea apelor impurificate cu metale grele
CONDUCĂTOR: Anicuța STOICA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Radu-Florian ENE

TEMĂ: Electrozi nanostructurați pe bază de TiO2 cu aplicații în bateriile LiION
CONDUCĂTOR: Cristian PÎRVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ştefan ENE

TEMĂ: Investigarea avansată a incendiilor și tehnici de ignifugare
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Aila Elmaz GEAMBULAT

TEMĂ: Modelarea și investigarea experimentală a degradării unor materiale plastice în poluarea cu microparticule polimere
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandru-Daniel GHEORGHE

TEMĂ: Procese fizico-chimice și microbiologice implicate în degradarea lucrarilor protetice
CONDUCĂTOR: Nicoleta BADEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Emilian GHIBU

TEMĂ: Hiderogeluri cu proprietăți controlate pentru eliberarea de compuși biologic activi
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

George IONIŢĂ

TEMĂ: Solvenți prietenoși cu mediul pentru captarea CO2
CONDUCĂTOR: Catinca SECUIANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Monica Nicoleta IONIŢĂ

TEMĂ: Fotocatalizatori activi în vopsele
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionuţ Marinel IOVA

TEMĂ: Biomateriale pentru implanturi
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela Cristina LITE

TEMĂ: Tratamente inovative pe bază de nanoparticule de argint utilizate împotriva biodegradării obiectelor textile de patrimoniu
CONDUCĂTOR: Nicoleta BADEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria-Cristina LUPAS

TEMĂ: Nanotransportori lipidici pe baza de colagen – dezvoltare, caracterizare si aplicabilitate
CONDUCĂTOR: Ioana LĂCĂTUȘU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Teodora-Alexandra MANASIA (IORDACHE)

TEMĂ: Nanoîncapsulări de nutraceutice în sisteme lipidice nanostructurate pentru dezvoltarea de suplimente alimentare avansate
CONDUCĂTOR: Ioana LĂCĂTUȘU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Petronela Lina MATEI

TEMĂ: Tehnici avansate de separare a unor compuși bioactivi din surse naturale și sub-produse ale industriei alimentare
CONDUCĂTOR: Anicuța STOICA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ovidiu-Teodor MATICA

TEMĂ: Identificari in situ de compusi organici si anorganici prin metode fizico-chimica
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Roxana Mihaela MOTOC

TEMĂ: Pansamente regenerative
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Oana-Maria MUNTEANU (MIHĂIESCU)

TEMĂ: Biopesticide nanostructurate pe bază de extracte de plante
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Angela OLARU

TEMĂ: Modificarea suprafețelor implantabile de titan cu structuri bioinspirate
CONDUCĂTOR: Cristian PÎRVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ruxandra OPREA

TEMĂ: Membrane cu proprietăţi antibacteriene şi antimicrobiene
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra Elena OPREA (STOICA)

alexandra.oprea[at]upb.ro
TEMĂ: Nanobiomateriale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria Monica PETRESCU

TEMĂ: Nanostructuri de tip CORE-SHELL pe bază de nanoparticule metalice/oxidice și biopolimeri cu aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana-Adelina PIRUŞCĂ

TEMĂ: Biomateriale bioresorbabile
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alice Ionela PODARU

TEMĂ: Hidrogeluri pe baza de N-vinil pirolidona
CONDUCĂTOR: Mircea TEODORESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionela Alice PODARU

TEMĂ: Hidrogeluri nanocompozite cu aplicații în domeniul biomedical și apărării chimice
CONDUCĂTOR: Mariana IONIȚĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Roxana Ileana POPOVICI

TEMĂ: Compozite nanostructurate
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Alina SIRBOIU (MUSTĂŢEA)

TEMĂ: Contribuții privind controlul proprietăților funcționale ale polimerilor regenerabile cu importanță aplicativă și ecologică
CONDUCĂTOR: Doina DIMONIE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andrei-Iulian SLABU

TEMĂ: Modalități sustenabile de utilizare a resurselor naturale regenerabile pentru obținerea de produși cu valoare adăugată respectând principiile chimiei verzi
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alina Mihaela SOARE

TEMĂ: Nanocompozite antimicrobiene pentru implanturi
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alina-Ionela STANCU

TEMĂ: Sisteme polimerice antimicrobiene utilizate în tratamentul afecțiunilor pielii
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandru Vasile STEFAN

TEMĂ: Noi ingrediente functionale pentru obtinerea de alimente simbiotice
CONDUCĂTOR: Anicuța STOICA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria Georgiana ŞTEFANOV

TEMĂ: Biomateriale pentru regenerarea tisulară
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandru SUCIU

TEMĂ: Dispozitiv de produse inovatoare destinate patologiei ano-rectale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alina TĂTĂRUŞ

TEMĂ: Studii privind eliminarea coloranţilor din soluţii apoase prin adsorbţie
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elişoara Narcissa TOMA

TEMĂ: Adsorbanți selectivi pentru metale grele
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Valentin VASILE

TEMĂ: Studiul biomaterialelor pentru imagistică
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2018

Nicusor BALAN

TEMĂ: Materiale superhidrofobice pentru decontaminarea apelor poluate cu fractii petroliere
CONDUCĂTOR: Anicuța STOICA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina BARDACA (URDUCEA)

TEMĂ: Membrane compozite selective cu aplicaţii biologice
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana-Florentina BECHERU

TEMĂ: Materiale pe bază de grafenă cu aplicații în inducerea diferențierii osteorganice
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marian Paul BEZEDEA

TEMĂ: Procese de obținere a alchilaminelor
CONDUCĂTOR: Costin Sorin BÎLDEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alma Valentina BROSTEANU

alma.brosteanu@gmail.com[at]upb.ro
TEMĂ: Analiza, modelarea și simularea proceselor de conversie a etanolului la 1,3-butadiena
CONDUCĂTOR: Grigore BOZGA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena COJOCARU

TEMĂ: Materiale compozite pentru tratarea apelor
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andra-Ştefania COROIU (BUCŞE)

TEMĂ: Metode de valorificare a biomasei din Marea Neagră
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Filis CURTI

TEMĂ: Biomateriale polimerice utilizate în regenerare tisulară
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana Alina DIMULESCU (NICA)

TEMĂ: Produși de interes biologic cu implicatii biomedicale separați prin procese membranare
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra Andeea DOBRIN

TEMĂ: Epurarea apelor reziduale provenite din abatoarele de păsări
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Cristina DONISE

TEMĂ: Evaluarea calității produselor alimentare prin tehnici chemometrice
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana Dana DUMITRESCU

TEMĂ: Biomateriale avansate pentru aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Joseph-Mcgreg DURU

TEMĂ: Modele stochastice în modelarea degradării chimice ți biochimice a moleculelor mari
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laura-Bianca ENACHE

TEMĂ: ELECTROZI MODIFICAȚI PE BAZĂ DE COMPUȘI AZULENICI ȘI NANOSTRUCTURI 1D CU APLICAȚII ÎN DETECȚIA DE METALE GRELE ȘI DE COMPUȘI DE INTERES MEDICAL
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniela GHIMPEŢEANU

TEMĂ: Obținerea de intermediari organici din biomasă
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cornelia-Ioana ILIE

cornelia.ilie[at]upb.ro
TEMĂ: Sisteme multifunctionale pentru diagnoza si tratament
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marius Ciprian ILIE

TEMĂ: Transfer de masă la coroziunea terminalelor de produse petroliere
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Florina Cristina ILIE (MARINESCU)

TEMĂ: Nanobiomateriale obținute prin electrospinning
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Cristina ION

TEMĂ: Biomateriale polimerice cu proprietăți speciale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Costel-Cristian ION

TEMĂ: Materiale de bază pe fosfați de calciu dopați cu proprietăți biologice îmbunătățite
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Roberta IRODIA

TEMĂ: Metode electrochimice avansate de oxidare a poluanților organici
CONDUCĂTOR: Cristian PÎRVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena-Alexandra ISTRĂTOIU

TEMĂ: Materiale compozite polimerice cu aplicatii biomedicale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Iulia LUNGU

iulia.lungu[at]upb.ro
TEMĂ: Nanostructuri pe bază de oxizi de fier cu aplicații în oncologie
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sorina-Laura MAHOLEA

TEMĂ: Procedee de recuperare a argintului din solutii reziduale
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Bogdan-Cătălin MARIN

TEMĂ: Lianti speciali - alternative ecologice si economice pentru cimentul Portland
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniel MITRU

TEMĂ: BIOSENZORI UTILIZATI IN BIODEGRADAREA SURFACTANTILOR
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ludmila MOTELICA

ludmila.motelica[at]upb.ro
TEMĂ: Ambalaje Antimicrobiene Biodegradabile
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena OLĂREŢ

Viorel Andrei PADURARU

viorel.paduraru[at]upb.ro
TEMĂ: Influența ionilor dopanți de pământuri rare asupra caracteristicilor de fotoluminiscență ale hidroxiapatitei pentru utilizări biomedicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marcela PALLA-PAPAVLU

TEMĂ: Sisteme membranare pentru eliberarea oftalmica a medicamentelor
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Catalin PAUN

TEMĂ: Materiale nanostructurate cu aplicatii speciale
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana PÎRCĂLĂBESCU (EGRI)

TEMĂ: Modelarea fenomenelor de transfer în apele de suprafață
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela POPESCU

mihaela.popescu3010@upb.ro[at]upb.ro
TEMĂ: Extractia cu fluid supercritic a compusilor bioactivi din rosii
CONDUCĂTOR: Costin Sorin BÎLDEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristian Eduard RADU

TEMĂ: Dinamica proceselor integrate intr-o rafinarie
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina SCOMOROSCENCO

cristina.scomoroscenco[at]upb.ro
TEMĂ: Sisteme polimerice pentru cedarea controlata a principiilor active in formularile dermato-cosmetice
CONDUCĂTOR: Mircea TEODORESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Vasile STAICU

ioan.calinescu@upb.ro[at]upb.ro
TEMĂ: Extracte vegetale și valorificarea lor. Obținerea compușilor bioactivi din deșeuri vegetale și plante medicinale, cu ajutorul ultrasunetelor și microundelor
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Adina ŞUBEA

TEMĂ: Valorificarea cercetarii de laborator privind extractia compusilor bioactivi din plante aromate si medicinale in proiectarea si realizarea ridicarii la scars
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioan Alexandru TUTUN

TEMĂ: Analiza proceselor caracteristice midstreamu-ului produselor petroliere
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Cătălina UDREA

TEMĂ: Distilarea discontinua
CONDUCĂTOR: Costin Sorin BÎLDEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alin Cristian Nicolae VINTILA

ioan.calinescu@upb.ro[at]upb.ro
TEMĂ: Procesarea microalgelor
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2017

Raluca-Sanda AELENII

TEMĂ: Noi acoperiri anticorozive pe bază de materii prime regenerabile
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Veronica ANASTASOAIE

TEMĂ: ELECTROZI MODIFICAȚI PENTRU OXIDAREA ELECTROCATALITICĂ A APEI ȘI PENTRU DETECȚIE DE METALE GRELE
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mariana Mihaela APOSTOL

TEMĂ: Dispozitive funcționale bazate pe grafenă
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Boris BREZAN

TEMĂ: Îmbunătăţirea calităţii cidrului cu ajutorul agenţilor antioxidanţi naturali
CONDUCĂTOR: Alexandru Eligiu WOINAROSCHY
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Dragoş Vladimir BUDEI

TEMĂ: Considerații privind obținerea și anodizarea implanturilor dentare
CONDUCĂTOR: Dănuț-Ionel VĂIREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristiana DANES

TEMĂ: Structura si proprietatile acoperirilor metalice compozite electrodepuse
CONDUCĂTOR: Cristian PÎRVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena DĂNILĂ

TEMĂ: Bioproduse hibride pe bază de colagen din pește si extracte naturale
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihai Andrei DELEANU

TEMĂ: Noi receptori amidici cu proprietăți de recunoaștere moleculară
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana DOLETE

georgiana.dolete[at]upb.ro
TEMĂ: Nanocompozite inteligente pentru sisteme de eliberare controlată a medicamentelor
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionela-Cristina GOGOAŞĂ

TEMĂ: Procese moderne de transfer în prelucrarea medicamentelor
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniela GOLOGAN

TEMĂ: Sisteme nanostructurate pentru principii active utilizate in cosmetica
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana Maria GRIGORIU

TEMĂ: Direcții noi de valorificare a enzimelor în industria de panificație
CONDUCĂTOR: Anicuța STOICA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana-Mădălina LEMNARU (POPA)

TEMĂ: Grefe osoase obținute prin printare 3D
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana Maria LUCHIAN

TEMĂ: Materiale compozite cu destinații speciale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Minodora MARIN

horia.iovu[at]upb.ro
TEMĂ: BIOMATERIALE POLIMERICE CU APLICATII SPECIALE
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela MIHAI

TEMĂ: Echilibre între faze în sisteme binare și ternare de dioxid de carbon si compuși organici la presiuni ridicate
CONDUCĂTOR: Catinca SECUIANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marina MIHALACHI (MUSCALU)

TEMĂ: Aplicarea unor tehnici de inginerie chimica la modelarea unor etape esenţiale din metabolismul central al carbonului în culturile celulare cu aplicatie la optimizarea funcţionării bioreactoarelor
CONDUCĂTOR: Gheorghe MARIA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea Miruna NEAGU

TEMĂ: Obținerea și analiza de conținut a extractelor naturale folosite ca suplimente nutritive
CONDUCĂTOR: Liane Gloria Raluca STAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina NETOIU (TUNCEL)

TEMĂ: Materiale membrane pentru eliberarea stimulata de medicamente
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria-Madalina NICHITOI

mariamadalina.nichitoi[at]upb.ro
TEMĂ: Valorificarea superioară a produselor apicole
CONDUCĂTOR: Vasile LAVRIC
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana Maria NICOLA

TEMĂ: Studii și cercetări privind procesul de galvanizare din electroliți ecologici
CONDUCĂTOR: Dănuț-Ionel VĂIREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Claudia Mihaela NINCIULEANU

claudia.mihaela.ninciuleanu[at]upb.ro
TEMĂ: Hidrogeluri (nano)compozite cu retea de poli(acid metacrilic)
CONDUCĂTOR: Mircea TEODORESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea Daniela NISTOR (DIMA)

TEMĂ: EVALUAREA ȘI OPTIMIZAREA PRODUCȚIEI DE BIOGAZ DIN DEȘEURI AGRO-INDUSTRIALE
CONDUCĂTOR: Oana Cristina PÂRVULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Wanda POLIPCIUC

TEMĂ: Acoperiri bioactive pe baza de nanostructuri de TiO2 functionalizate cu fitomolecule
CONDUCĂTOR: Cristian PÎRVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgiana Madalina POPA (LEMNARU)

madalina.lemnaru[at]upb.ro
TEMĂ: Grefe osoase procesate prin metoda printarii 3D
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mioara PRUNDEANU

mioara.prundeanu[at]upb.ro
TEMĂ: Obținerea și caracterizarea unor extracte polifenolice din plante aromatice și încapsularea acestora în matrici anorganice mezoporoase
CONDUCĂTOR: Daniela Cristina BERGER
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Rebecca Alexandra PUIU

rebecca.puiu[at]upb.ro
TEMĂ: Sisteme de nanoparticule functionalizate pentru terapia cancerului
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Bdaiwi Ahmed SHAALAN

TEMĂ: Procese de sorbție cu sorbenți proveniți de la producători naturali/ Sorbtion processes with sorbents from natural
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Simona TICU (COTORCEA)

TEMĂ: Optimizarea controlului chimico-analitic si monitorizarea poluarii apei cu substante organice
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Roxana TIPLEA

TEMĂ: Grefe bidimensionale active pentru regenerarea si tratamentul afectiunilor pielii
CONDUCĂTOR: Anton FICAI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alina-Alexandra VASILE (CORBEI)

TEMĂ: Evaluare de proprietăți din calcule de mecanică cuantică pentru compuși azulenici
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina VIJAN

TEMĂ: Cimenturi fosfatice pe bază de dolomită calcinată. Obținere, proprietăți și utilizări
CONDUCĂTOR: Alina Ioana BĂDĂNOIU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

George-Mihail VLĂSCEANU

TEMĂ: Materiale compozite polimerice cu aplicații biomedicale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2016

Maxim-Andrei ANDREI

maximandrei.andrei@grace.com[at]upb.ro
TEMĂ: Proiectarea, evaluarea economica si controlul proceselor de metateza a olefinelor
CONDUCĂTOR: Costin Sorin BÎLDEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Florin-Mihai BENGA

Ioana Alexandra CERNENCU

TEMĂ: Noi biomateriale pe baza de celuloza pentru aplicatii in ingineria tisulara
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ciprian-Gabriel CHISEGA-NEGRILA

ciprian.chisega@upb.ro[at]upb.ro
TEMĂ: Aplicarea ultrasunetelor și microundelor în sinteza catalizatorilor, desfășurarea proceselor catalitice și extracția de principii active
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Anca-Maria CIMBRU (ANDREI)

TEMĂ: Tehnologii ecologice cu membrane
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alina-Elena COMAN

TEMĂ: Materiale compozite pe bază de matrici termoplastice și termoreactive cu impact redus asupra mediului
CONDUCĂTOR: Gheorghe HUBCĂ
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexa Maria CROITORU

alexa.croitoru[at]upb.ro

Irina Elena DOICIN

TEMĂ: Nanoparticule cu aplicatii medicale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mariana Oana Mihaela FUFĂ (GHERASIM)

TEMĂ: Materiale Bionanostructurate Multifuncționale
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena-Bianca GEORGESCU (STOICA)

TEMĂ: Polimeri Imprentati Molecular pentru Senzori Biomimetici
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Oana Steluţa MUHULEŢ (ȘERBĂNESCU)

TEMĂ: Membrane compozite şi derivatizate pentru extracția de gadoliniu din apa grea virgină de moderator
CONDUCĂTOR: Ștefan Ioan VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristian OMOCEA

TEMĂ: Dezvoltarea unor platforme analitice în timp real bazate pe senzori chimici, electrochimici și optici pentru monitorizarea, evaluarea și controlul impactului asupra calitatii apelor din resursele de apă
CONDUCĂTOR: Eleonora-Mihaela UNGUREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Marina-Teodora PĂTRAŞCU

TEMĂ: Studii privind coroziunea si protectia anticoroziva a reperelor metalice utilizate in industria aviatica
CONDUCĂTOR: Dănuț-Ionel VĂIREANU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Valentina Gabriela RAPEI

Anamaria SĂULESCU

TEMĂ: Intensificarea cu ajutorul US şi/sau a MW a proceselor de esterificare şi de transesterificare ce utilizează catalizatori de tip enzime sau de tip răşini
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Fawzia SHA`AT

TEMĂ: Nanosisteme multicomponente cu aplicații în patologiile cu risc cardio-cerebrovascular
CONDUCĂTOR: Gheorghe NECHIFOR
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Vera SPIRESCU

vera.spirescu[at]upb.ro
TEMĂ: Materiale nanostructurate
CONDUCĂTOR: Ecaterina ANDRONESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandru VLAICU

TEMĂ: Tehnici neconvenționale pentru intensificarea sintezei de biocombustibili lichizi
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2015

Mirela Adina ANASTASIU (ANTON)

TEMĂ: Obținerea de materiale pe bază de cromofori naturali și biopolimeri cu proprietăți optoelectronice
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Laura Eugenia MOLDOVEANU (BĂRBULESCU)

TEMĂ: Procedee de Valorificare a Titanului din Deșeurile Rezultate în Producerea Industrială a Materialelor cu Conținut Ridicat de Titan
CONDUCĂTOR: Cristian PÎRVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Katalin NAGY (MOLNáR-NAGY)

katalin.nagy[at]upb.ro
TEMĂ: Biosinteza proteinelor modulatoare de apoptoză și investigarea interacțiuniilor dintre ele
CONDUCĂTOR: Szabolcs LANYI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Carmen-Lidia OPROIU (GHEORGHE)

TEMĂ: Inertizarea de deșeuri în matrici liante
CONDUCĂTOR: Georgeta VOICU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Janos SZOVERFI

TEMĂ: EXPRESIA PROTEINEI DIN CAPSIDA ssCCMV ȘI SIMULARE DE DINAMICĂ MOLECULARĂ A CAPSIDULUI ssCCMV
CONDUCĂTOR: Szabolcs LANYI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Rodica TATIA

TEMĂ: Compuşi din plante cu activitate antitumorală
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cristina Lucretia VADUVA (DIMA)

TEMĂ: Valorificarea unor deseuri in producerea de materiale de constructii cu valoare adaugata
CONDUCĂTOR: Alina Ioana BĂDĂNOIU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2014

Anda-Ionelia MIHAI (VOICU)

TEMĂ: Materiale Hibride pe Bază de Polimeri si Argile Poroase Heterostructurate
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Réka SINKLER

sinklerreka@yahoo.com[at]upb.ro
TEMĂ: Ingineria metabolică a escherichia coli pentru obținerea 1,4-butandiolului din glucoză și glicerină
CONDUCĂTOR: Szabolcs LANYI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Nicoleta Gabriela ȘTEFAN

TEMĂ: Obținerea unor derivați ai acizilor grași polinesaturați ω din produse naturale
CONDUCĂTOR: Ioan CĂLINESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ionut Sebastian VINTILA

horia.iovu[at]upb.ro
TEMĂ: MATERIALE COMPOZITE POLIMERICE ARMATE CU FIBRE AVÂND PROPRIETATEA DE AUTO-REPARARE
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2013

Mihaela-Cristina DIACONU (BUNEA)

TEMĂ: Biocompozite pe bazǎ de polimeri naturali cu aplicații medicale
CONDUCĂTOR: Horia IOVU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Anca DIBLĂ (ALDEA)

TEMĂ: Materiale polimerice compatibile/mimetice cu substraturile biologice cu potențiale aplicații medicale
CONDUCĂTOR: Ileana RĂU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Claudia Ana Maria PATRICHI

TEMĂ: Controlul proceselor anaerobe la obținerea unor biocombustibili
CONDUCĂTOR: Tănase DOBRE
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

CHIMIE

CHIMIE

2023

Doinița-Georgian MELINTE (LUȚAI)

TEMĂ: Noi instrumente pentru detecția bolilor cardiovasculare
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2022

Madalina Marina HRUBARU

TEMĂ: Dezvoltarea de sensori bazati pe heterocicli cu N si S pentru determinarea metalelor grele din ape
CONDUCĂTOR: Elena DIACU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Teodora-Maria TITESCU (MATHIU)

TEMĂ: Metode de amprentare inovatoare pentru autentificarea originii unor produse alimentare de origine animală
CONDUCĂTOR: Gabriel Lucian RADU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Tudorița-Georgiana TOFAN

TEMĂ: Chimie analitica durabila in analiza si tratarea apelor
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2021

Damaris-Cristina GHEORGHE

TEMĂ: Noile provocări în analiza clinică
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Roxana NICULAE

TEMĂ: Tehnici rapide de scanare a alimentelor pentru creșterea securității alimentare
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria-Lavinia POPA

TEMĂ: Controlul calității echipamentelor individuale de protecție
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniel PREDA

TEMĂ: Studiul analitic al unui proces biotehnologic fermentativ pentru obținerea de produse biologic active cu proprietăți controlate
CONDUCĂTOR: Gabriel Lucian RADU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ergün-Yukmel RAŞIT

TEMĂ: Dezvoltarea de noi instrumente pentru scanarea probelor bioloigce, alimentare și din mediu
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Elena SANDU (DORNEANU)

TEMĂ: Metode inovative de detrminare a unor substanțe de interes terapeutic găsite în surse marine
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2020

Alexandru-Adrian BRATEI

TEMĂ: O abordare moderna a patologiei si analizei clinice
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Maria-Roxana CORNOIU

TEMĂ: Metode de analiză a unor radiofarmaceutice
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Monica Maria MINCU

monica.mincu[at]upb.ro
TEMĂ: Investigații radio - chimice ale unor ape naturale de pe teritoriul României
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Radu Sorin NARTIŢĂ

TEMĂ: Imbunătățirea unor biomateriale și caracterizarea acestora prin tehnici microscopice electrochimice, cromatografice și spectroscopice
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra-Gabriela OANCEA

TEMĂ: Evaluarea analitică a unor markeri chimici/biochimici ai calității nutriționale a laptelui
CONDUCĂTOR: Gabriel Lucian RADU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniel Florin PÎRVAN

TEMĂ: Nanomateriale pe bază de carbon cu aplicații în HPLC si SPE
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Bianca-Maria ȚUCHIU

TEMĂ: Teste rapide de screening pentru evaluarea calității
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2019

Iuliana Mihaela BOGEA

raluca_ioana_van[at]upb.ro
TEMĂ: METODE MODERNE DE DETECŢIE A CANCERULUI GASTRIC
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Daniela CATANĂ

TEMĂ: Deșeuri cu potențial de valorificare provenite din apele uzate
CONDUCĂTOR: Aurelia MEGHEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Irina-Alina CHERA (ANGHEL)

TEMĂ: Metode moderne de determinare a influenței poluanților asupra corpului uman
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Aurelia Elena CÎRCIUVOIANU

TEMĂ: Testarea în condiții extreme a unor aliaje de interes cu proprietăți de suprafață îmbunătățite
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela COSTACHE (SAVIN)

TEMĂ: Electrosinteza si caracterizarea unor straturi nanocompozite pe baza de carbon cu aplicatii in dezvoltarea de chemo/senzori
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Monica DAESCU

monica.daescu[at]upb.ro
TEMĂ: Studii spectro-electrochimice în analiza unor compuși farmaceutici
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Diana DINIAŞI (AŞTEFĂNESEI)

TEMĂ: Dezvoltarea de structuri, barieră de difuzie pe aliajul
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Oana-Raluca MUSAT

TEMĂ: METODE INOVATIVE PENTRU DIAGNOSTICAREA CANCERULUI MAMAR
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Iuliana PEŞTE-RAS (MARCU)

TEMĂ: Cercetări pentru identificarea de markeri chimici din fructe sau legume
CONDUCĂTOR: Gabriel Lucian RADU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ilie-Daniel PETRESCU

TEMĂ: Evaluarea comportării la coroziune în plumblichid a unor materiale îmbunătățite în vederea folosirii lor la reactoarele LFR
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela SAVIN

mihaela.savin[at]upb.ro
TEMĂ: Electrosinteza si caracterizarea unor nanocompozite pe baza de carbon cu aplicatii in dezvoltarea de chemo/biosenzori.
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Andreea-Camelia VĂRZARU

TEMĂ: Fitosteroli- Markeri chimici pentru produsele naturale
CONDUCĂTOR: Gabriel Lucian RADU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Nicoleta VASILACHE

zegreanicoleta@yahoo.com[at]upb.ro
TEMĂ: Evaluarea prezentei in mediu a poluantilor anorganici din zone afectate de activitati antropice
CONDUCĂTOR: Elena DIACU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra VASILE

TEMĂ: Recuperarea selectivă a unor metale din deșeuri rezultate de la industria minieră
CONDUCĂTOR: Aurelia MEGHEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Manuela-Elena VOICU

TEMĂ: INTERFEȚE ÎN ELABORAREA ȘI CARACTERIZAREA UNOR ALIAJE METALICE BIODEGRADABILE ȘI NON BIODEGRADABILE
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2018

Elena Simona ANGHEL (COTORCEANU)

TEMĂ: Optimizarea procesului de creștere a grafenei verticale și integrarea acesteia într-o aplicație medicală
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sorin Sebastian GHEORGHE

TEMĂ: Metode inovative de determinare a unor biomarkeri specifici tumorilor cerebrale
CONDUCĂTOR: Raluca Ioana VAN STADEN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Sabina-Vasilica PISTOL (ZAHARIA)

sabinapistol@gmail.com[at]upb.ro
TEMĂ: Evaluarea riscului generat de prezenta unor biocide asupra mediului inconjurator
CONDUCĂTOR: Elena DIACU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Adina Maria SPIRIDON (PĂUN)

paunadina4@gmail.com[at]upb.ro
TEMĂ: ELECTROZI CHIMIC MODIFICAȚI CU APLICAȚII ÎN CONTROLUL POLUĂRII SOLURILOR ȘI PLANTELOR CU POLUANȚI ANORGANICI DIN ZONA INDUSTRIALĂ SLATINA
CONDUCĂTOR: Elena DIACU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2017

Bianca-Cătălina ȚÎNCU (ADIACONIȚĂ)

TEMĂ: Grafena monostrat de la sinteză la integrarea în aplicații medicale
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2015

Daniela Valentina BEȘLIU

TEMĂ: Dezvoltarea de Noi Biohibrizi pe Bază de Nanoparticule de Argint și Extracte din Plante Utilizând Chimia Verde
CONDUCĂTOR: Aurelia MEGHEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Lucia Marina Cristina COC

TEMĂ: Sisteme Nanotransportoare pe Bază de Principii Active Naturale cu Acțiune Antiobezitate Și Antioxidantă
CONDUCĂTOR: Aurelia MEGHEA
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Florentina Gina IONAȘCU

TEMĂ: Comportamentul electrochimic al aliajelor dentare pe bază de Ni, Cr, Co, Mo și elemente rare
CONDUCĂTOR: Ioana DEMETRESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2013

Daniela Elisabeta ALEXANDRU (BOGDAN)

TEMĂ: Nanomateriale pe bază de carbon în tratarea apelor naturale
CONDUCĂTOR: Alina Catrinel ION
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

INGINERIA MEDIULUI

INGINERIA MEDIULUI

2023

Cristian CONSTANTIN

TEMĂ: Determinarea concentratiilor de poluanti gazosi si a debitelor masice provenite din sursele de suprafata
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ioana-Jenica NICOLAE (SPANU)

TEMĂ: Indepartarea recuperativa a ionului amoniu din ape menajere
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2022

Georgiana CERNICA

TEMĂ: Indepărtarea poluanților din cenușa zburătoare provenită de la deșeurile medicale ca pretratament pentru a îmbunătăți reciclarea deșeurilor
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mirela CISMASU (ENACHE)

TEMĂ: Soluții integrate pentru remedierea siturilor poluate cu metale grele
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Nicoleta-Ana-Maria CODREANU

TEMĂ: Valorificarea deșeurilor din piele tăbăcită în vederea obținerii de utilizanți cu eliberare controlată a nutrienților
CONDUCĂTOR: Daniela Simina ȘTEFAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Madalina GRINZEANU

TEMĂ: Metode de indepartare a microorganismelor patogene din apa supusǎ tratǎrii
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Florina LUNGU (IONIŢĂ)

TEMĂ: Identificarea metodelor de indepartare din ape a antiinflamatoarelor din medicamente
CONDUCĂTOR: Daniela Simina ȘTEFAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Elena Raluca MIHALACHE (CARJILA)

TEMĂ: Îndepărtarea metalelor grele din apele reziduale cu extracte din materiale vegetale
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Brăduţ Bogdan MINEA

TEMĂ: Reducerea alertelor alimentare cauzate de prezența peste limitele maxim admise a reziduurilor de pesticide în fructele provenite dn importuri și/sau schimburi intraunionale
CONDUCĂTOR: Cristiana RĂDULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Adriana MIU (MIHAIL)

TEMĂ: Tehnologii emergente pentru epurarea apelor industriale
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Mihaela NECHIFOR (TUDORACHE)

TEMĂ: Cercetări privind valorificarea subproduselor vinicole prin obținerea de alimente funcționale
CONDUCĂTOR: Cristiana RĂDULESCU
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgeta TEODORESCU (DIACONESCU)

TEMĂ: Studiul comportamentului ambalajelor în contact cu alimentele
CONDUCĂTOR: Daniela Simina ȘTEFAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2021

Denisa Nicoleta AIRINEI

TEMĂ: Materiale termoplastice biodegradabile
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ana-Maria BRĂILEANU

TEMĂ: SIsteme de asigurare a energiei verzi in spatii rezidentiale
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Ecaterina BUNDA

TEMĂ: Posibilitati de inhibare a proceselor de ardere a gazelor si utilizarea lor in limitarea dezastrelor
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Cezar DIMA

TEMĂ: Managementul unor substante poluante pentru mediu si patrimoniu
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Bogdan-Adrian IONESCU

TEMĂ: Materiale ecologice pentru constructii sustenabile
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Margareta Elena MOROGAN (NICA)

TEMĂ: Impactul mediului asupra cladirilor de patrimoniu
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Eduard Stefan NICA

TEMĂ: Impactul mediului asupra obiectelor de patrimoniu
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Alexandra SCARLAT (MATEI)

TEMĂ: Tehnologii emergente pentru determinarea micropoluantilor din apa potabila
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Radu Gabriel STAN

TEMĂ: Valorificarea deseurilor solide
CONDUCĂTOR: Cristina MODROGAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

2019

Alina Marilena DURĂ (PAHONȚU)

TEMĂ: Studiul îndepărtării Bisfenolului A din ape prin metode sustenabile
CONDUCĂTOR: Daniela Simina ȘTEFAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Giovanina-Iuliana LUPU (IONICĂ)

TEMĂ: Degradarea foto-oxidativă a compușilor organici din apele reziduale
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Nicolaie MARIN

TEMĂ: Materiale geopolimerice ecologice pe baza de deseuri si subproduse industriale
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Adriana Cornelia MÂRȘOLEA (CRISTEA)

TEMĂ: Valorificarea deșeurilor din polietilentereftalat (PET) în contextul economiei circulare
CONDUCĂTOR: Cristina ORBECI
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI      

Georgica PANDELEA (VOICU)

TEMĂ: Cercetări privind efectele fertilizării cu compost a culturilor de Aronia melanocarpa (Michx) Elliott și de Ribes rubrum L.
CONDUCĂTOR: Daniela Simina ȘTEFAN
COMISIA DE ÎNDRUMARE       LISTĂ DE LUCRĂRI