Știri pentru studenți - ARHIVĂ 2020

POLIJobs 2020

04 noiembrie 2020 / ȘTIRI PENTRU STUDENȚI
Te asteptam pe 25 si 26 noiembrie 2020, in mediul online, la cea de-a treia editie a celui mai mare Targ Universitar de Cariere Organizat de catre Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti, prin intermediul POLIJobs. Companii de top din domeniul ingineriei au pregatit pentru tine numeroase oportunitati de cariera: programe de burse, internshipuri, joburi part-time sau full-time, entry-level, middle-level sau profesionisti!

Vino si tu la cel mai important eveniment din domeniul tehnic, sa afli care sunt job-urile disponibile, sa interactionezi direct cu angajatorii si sa aplici pentru job-ul dorit!

Inscrierea la eveniment se poate face aici.

Calendarul webinariilor sustinute de catre companiile participante este disponibil aici.

E-mail: polijobs[at]upb.ro
Website: cariere.upb.ro
Facebook: https://www.facebook.com/events/412442416452523/

Proiectul ROSE

17 octombrie 2020 / ȘTIRI PENTRU STUDENȚI
În anul universitar 2020-2021 va continua implementarea proiectului ROSE pentru studenții înscriși în anul I de studii, la Facultatea de Chimie Aplicată și Știința Materialelor, din Universitatea Politehnica din București.

În cadrul proiectului se organizează:
1. Programe remediale, seminarii – pentru consolidarea cunoştinţelor la disciplinele prevăzute în planul de învățământ și ateliere de lucru. Studenții participanți își pot astfel îmbunătăți performanțele școlare, capacitatea de integrare a noilor tehnologii în procesul de învățare, cunoștințele de chimie, matematică, fizică, și grafică computerizată și se vor familiariza cu noțiunile tehnice specifice domeniului chimiei aplicate și științei materialelor și cu direcțiile de dezvoltare și oportunitățile pe care le oferă profesia de inginer în acest domeniu.
2. Sesiuni de coaching și dezvoltare personală susținute de specialiști în domeniu, urmărind îmbunătățirea modului de a purta o conversație, de a-și îmbunătăți abilitățile de persuasiune și de transmitere a mesajelor, de a se exprima în public – limbaj verbal și non-verbal, de a lucra într-o echipă și de a conștientiza necesitatea absolvirii unei facultăți, precum și pașii de urmat pentru atingerea obiectivelor propuse și maximizarea potențialului educațional și profesional.
3. Sesiuni de consiliere profesională și orientare în carieră în vederea identificării și conștientizării resurselor personale necesare pentru realizarea unui plan individual de dezvoltare specific obiectivelor profesionale propuse.
4. Organizarea și desfășurarea unor vizite de studiu la agenți economici din domeniul chimiei aplicate, în care studenților le vor fi prezentate de către personalul societăților la care sunt efectuate vizitele, procesul tehnologic și posibilitățile de angajare, programele educaționale suportate de angajatori etc.

Detalii despre proiect vor fi transmise prin email studentilor din anul I (grup tinta) și respectiv vor fi prezentate în cadrul unor conferințe on-line care vor fi organizare în lunile octombrie-noiembrie 2020.