Ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti domnului Virgil PERCEC

Luni, 6 iunie 2016, a avut loc, in Sala SenatuluiĀ Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, domnului Virgil PERCEC, de la University of Pennsylvania, membru de onoare al Academiei Romane. Titlul a fost acordat in urma propunerii formulate de reprezentantii Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor.

Intonarea imnului "De Brevitate Vitae (Gaudeamus Igitur)". De la stanga la dreapta: prof. dr. ing. Cristina ORBECI, Decan al Facultatii de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, prof. dr. ing. Mihnea COSTOIU, Rector al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, domnul Virgil PERCEC, prof. dr. ing. Ecaterina ANDRONESCU, Presedintele Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prof. dr. ing. Horia IOVU, Prorector si Director al Scolii Doctorale a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti si prof. dr. ing. Iulian RIPOSAN, Cancelar al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.

Prof. dr. ing. Ecaterina ANDRONESCU, vorbind in deschiderea ceremoniei.

Prof. dr. ing. Horia IOVU, tinand discursul de Laudatio.

Domnul Virgil PERCEC, devenind membru al Senatului Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti, prin primirea insemnelor universitatii de la prof. dr. ing. Ecaterina ANDRONESCU.

Domnul Virgil PERCEC, tinand discursul de multumire.

Domnul Virgil PERCEC, semnand in Cartea de Onoare a Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti.